Baśniowa Kawiarenka
Baśniowa Kawiarenka

Spektakle przeznaczone są dla dzieci od 3 lat.

Scena z przedstawienia "Na wyspach Bergamutach"
Na wyspach Bergamutach
rejs z Janem Brzechwą
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski)
Scenografia: Maria Kostrzewska
Ruch sceniczny: Kazimierz Knol
Wykonanie elementów scenografii: Andrzej Raab
Muzyka: znane utwory muzyki klasycznej (J. Strauss, M. Ravel, E.H. Grieg, P. Czajkowski, W.A. Mozart)
Obsada: Urszula Binkowska/Magdalena Dratkiewicz, Włodzimierz Twardowski
Premiera: 8 kwietnia 2017

Przedstawienie powstało w oparciu o wiersze Jana Brzechwy. Utrzymane jest w nastroju wakacyjnej beztroski. Na scenie – plaży pojawia się para. Ona – urlopowa elegantka, trochę apodyktyczna i on – obładowany plażowymi akcesoriami, pokorny mąż. Mężczyzna w sposób zupełnie niezwykły znajduje zaproszenie na Wyspy Bergamuty. To magiczne miejsce budzi wyobraźnię naszych bohaterów. Tworzą świat niczym nieograniczonej fantazji, tak jak to bywa w dziecięcych zabawach. Z plażowych akcesoriów powstają miejsca i postacie stworzone przez Jana Brzechwę. Mamy zatem: niezdecydowaną Sójkę, upartych i wiecznie urażonych - Żurawia i Czaplę, Żabę i Doktora z niedorzecznymi radami, a także kompletnie niepasujących do siebie – Bociana i Świnię. Są też postacie – przedmioty kłótliwe i przemądrzałe (Karafka, Stół, Chleb i Noże).

Wszystkie postaci są zabawne i śmieszne. Ukazują nasze ludzkie słabości, wady i zachowania. W przedstawieniu wykorzystano muzykę klasyczną, która znakomicie współgra z komediowymi scenkami. Atrakcją spektaklu jest z pewnością udział widzów w wierszu o Tomie, który zbudował dom.

Scena z przedstawienia "Biała foka"
Biała foka
wg R. Kiplinga
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski)
Adaptacja: Urszula Binkowska
Scenografia: Maria Kostrzewska
Muzyka: Tomasz Walczak
Wykonanie lalek: Andrzej Raab
Autor piosenek: Jan Tomasz Pieczątkowski
Ruch sceniczny: Kazimierz Knol
Obsada: Urszula Binkowska/Magdalena Dratkiewicz, Włodzimierz Twardowski/Maciej Piotrowski
Premiera: 5 listopada 2016

Spektakl powstał w oparciu o opowiadanie R. Kiplinga „Biała foka”, będącego częścią „Księgi dżungli”.

Bohaterem przedstawienia jest bardzo odważna i mądra foka – Kotik. Malec przychodzi na świat na dalekiej północy, gdzieś w mroźnej Arktyce. Zaniepokojeni rodzice martwią się o syna, bo biały kolor jego futra oznacza tylko kłopoty. Tymczasem właśnie białe „upierzenie” ratuje mu życie. Wystraszeni nietypowym wyglądem zwierzątka poławiacze fok oszczędzają Kotika. Dzięki temu nasz bohater poznaje smutny los swoich towarzyszy. Kotik postanawia uratować foki i wyrusza na wyprawę. Chce znaleźć bezpieczną wyspę bez ludzi. Płynie sam, bo pozostali wątpią w powodzenie. W znalezieniu „wyspy szczęśliwej” pomogą mu inne zwierzęta: sowa śnieżna, mors, koń morski i krowa morska.

Przedstawienie o Kotiku jest nie tylko opowieścią o trudnym dorastaniu i poznawaniu własnych możliwości ale także historią o bezmyślnym i surowym traktowaniu zwierząt przez człowieka.

W spektaklu zobaczymy przesympatyczny świat zwierząt polarnych. Zaczarują nas nie tylko lalki i maski, ale także muzyka i piosenki z dużą dawką pozytywnej energii.

Scena z przedstawienia "Kot w butach"
Kot w butach
wg Ch. Perrault
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski)
Scenografia: Maria Kostrzewska
Muzyka: Tomasz Walczak
Wykonanie lalek: Andrzej Raab
Ruch sceniczny: Kazimierz Knol
Obsada: Urszula Binkowska/Magdalena Dratkiewicz, Włodzimierz Twardowski/Maciej Piotrowski
Premiera: 5 marca 2016

Jest to historia o mądrym i sprytnym kocie. Bohaterem baśni jest Janek, syn młynarza. Jego ojciec na starość podzielił majątek: najstarszemu synowi ofiarował młyn, średniemu osła a Janek dostał tylko kota. Jednak okazuje się, że kot jest niezwykły. Nie tylko umie mówić, potrafi też latać i jest najlepszym przyjacielem na świecie. Pomaga swojemu mało zaradnemu panu osiągnąć sukces. Dzięki sprytnym podstępom i fortelom kota biedny Janek poślubia córkę króla.

Baśń pokazuje dzieciom, że nie można poddawać się przeciwnościom losu. Cały czas trzeba działać i szukać nowych rozwiązań. Dużo więcej można osiągnąć sprytem i inteligencją niż bogactwem. Trzeba wierzyć w siebie, być odważnym i mieć przyjaciół. Nie ma wtedy rzeczy niemożliwych.

Tym razem zabieramy widzów w baśniową podróż do Francji, do Paryża. Usłyszymy zatem walce i tanga paryskie z charakterystycznym brzmieniem akordeonu. Zobaczymy aktorów w kostiumach z lat 20 typowych dla bohemy paryskiej tego okresu. Z pewnością oczarują widzów lalki – marionetki sycylijskie misternie wyrzeźbione w drewnie. Całość przedstawienia wypełnią zabawne piosenki i śmieszni bohaterowie.

Scena z przedstawienia "Żabi cesarz"
Żabi cesarz
Wg baśni ludu Zhuang
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski)
Scenografia: Maria Kostrzewska
Wykonanie lalek: Janina Kamińska
Opracowanie muzyczne: Tomasz Walczak
Ruch sceniczny: Kazimierz Knol
Obsada: Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski

Bohaterem baśni jest syn biednych, chińskich chłopów, który posiada niezwykły dar – potrafi przewidywać przyszłość. Niemniej tuż po urodzeniu zamienia się w żabę i staje się dla rodziców prawdziwym utrapieniem. Ale właśnie dzięki wielkiej odwadze i sprytowi żaba dokonuje rzeczy niemożliwej – zmienia wygląd, poślubia córkę cesarza i zasiada na tronie.

Opowieść o żabie wskazuje młodemu widzowi, że warto być odważnym i walczyć o swoje szczęście bez względu na okoliczności. W spektaklu dzieci mają okazję poznać chińską kulturę i tradycję- orientalną muzykę, piękne, jedwabne kostiumy, pacynki, maski i niezwykły teatr cieni. Ponadto widzowie nie tylko włączani są w akcję, ale też mają wpływ na jej przebieg, układając niejako fabułę.

I premiera - maj 2011

II premiera - 21 listopada 2015

Scena z przedstawienia "Byczek Fernando"
Byczek Fernando
wg Munro Leaf’a
Reżyseria: Urszula Binkowska i Włodzimierz Twardowski
Scenografia: Maria Kostrzewska
Wykonanie lalek: Rafał Knorowski
Muzyka: Tomasz Walczak
Autor piosenki finałowej: Jan Tomasz Pieczątkowski
Opieka nad ruchem scenicznym: Kazimierz Knol
Obsada: Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski/Maciej Piotrowski
Premiera: 25 kwietnia 2015

„Byczek Fernando” to klasyka literatury dla dzieci. Tekst przedstawienia inspirowany jest utworem amerykańskiego autora Munro Leaf’a (ang. „The story of Ferdinand”).

Bohaterem opowieści jest łagodny byczek Fernando, który choć nie chce brać udziału w corridzie to, wbrew swej woli, właśnie tam trafia. Jego zabawni i waleczni koledzy – byki marzą o corridzie i namawiają Fernando do walki. Tymczasem on nie lubi się bić i woli zajmować się ogrodem. Nawet kochająca go mama – krowa nie może namówić syna do zmiany decyzji. Jak Fernando poradzi sobie na corridzie, okaże się w finale spektaklu.

Opowieść o byczku Fernando przekazuje nam, że należy robić to, co się kocha i odważnie sprzeciwiać się woli większości – a zatem warto być wiernym własnym ideałom i nie starać się zadowalać innych.

Przedstawienie pełne jest zabawnych postaci i komicznych sytuacji. Usłyszymy też dowcipne piosenki w charakterze prawdziwie hiszpańskim (gitary, kastaniety, trąbki). Całość dopełnią kolorowe kostiumy i lalki - utrzymane w podobnym, andaluzyjskim klimacie.

Scena z przedstawienia "Sekret detektywa"
Sekret detektywa – na tropie zaginionych książek
Urszula Binkowska (z wykorzystaniem utworów: „Paweł i Gaweł” A.Fredry, „Kruk i lis” J. de La Fontaine’a, „O rybaku i rybce” A.Puszkina)
Reżyseria: Urszula Binkowska i Włodzimierz Twardowski
Scenografia: Maria Kostrzewska
Wykonanie lalek: Janina Kamińska
Muzyka: znane utwory muzyki klasycznej
Autor szyfrów: Jan Tomasz Pieczątkowski
Obsada: Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski/Maciej Piotrowski

Akcja sztuki dzieje się w bibliotece, do której przychodzą dziwni czytelnicy. Bibliotekę prowadzi zabawna, „zakochana” w książkach pani, która ujawnia młodym czytelnikom tajemnice tego miejsca.

I właśnie w trakcie jednego ze spotkań z młodymi czytelnikami (widzami) giną książki. Do akcji wkracza detektyw Nosek. To on wraz z bibliotekarką znajduje szyfry, które zaś prowadzą do zaginionych książek.

Kto ukradł książki? Kto podłożył szyfry? Kim jest tajemniczy dziadek- czytelnik? Wszystko okaże się w finale przedstawienia, kiedy również detektyw i bibliotekarka zainscenizują historie z zaginionych książek („Paweł i Gaweł”, „Kruk i lis”, „Bajka o rybaku i rybce”). Do inscenizacji posłużą lalki żyworękie, pacynki i muppety.

Przedstawienie będąc zabawną opowieścią sensacyjną jest w istocie pochwałą czytania. Ukazuje fantastyczny świat książek, który nie tylko bawi, uczy, przynosi pocieszenie, ale przede wszystkim prowokuje do marzeń, uwrażliwia i wzbogaca.

W spektaklu wykorzystano znane utwory muzyki klasycznej (P. Czajkowski, D. Szostakowicz, A. Chaczaturian, E. Grieg). Niezwykły klimat tworzą też kostiumy aktorów stylizowane na czasy Sherlocka Holmesa. W przedstawieniu zagrają też widzowie, którzy będąc świadkami kradzieży - wytropią z detektywem zaginione książki.

Premiera - 29 listopada 2014

Spektakl dla widzów od 5 lat.

Scena z przedstawienia "Calineczka"
Calineczka
wg H. Ch. Andersena
Reżyseria: Urszula Binkowska i Włodzimierz Twardowski
Scenografia: Maria Kostrzewska
Muzyka: Tomasz Walczak
Teksty piosenek: Jan Tomasz Pieczątkowski
Wykonanie lalek: Janina Kamińska
Obsada: Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski/Maciej Piotrowski

Bohaterką baśni jest śliczna Calineczka – dziewczynka o niewielkim wzroście i wielkim sercu. Jest delikatna jak kwiatek, w którym się urodziła. A jednak dzielnie sobie radzi z trudnościami. Już na początku porywa ją ropucha, później chrabąszcz aż zostaje w lesie całkiem sama – głodna i zmarznięta. Nie poddaje się – znajduje schronienie u myszki, której pomaga i ratuje życie jaskółce. Calineczka jest bardzo odważna, nie boi się zawalczyć o własne marzenia. Ucieka z jaskółką z podziemnej nory i znajduje szczęście w krainie elfów.

W przedstawieniu usłyszymy dużo pogodnych piosenek. Nie zabraknie też elementów komicznych - zobaczymy zabawne postaci zwierząt, a także rozmaite techniki lalkowe (marionetki sycylijskie, tintamareski, figurynki i zupełnie nowe formy).

Premiera - marzec 2014

Scena z przedstawienia "Lokomotywa - podróż z Julianem Tuwimem"
Lokomotywa - podróż z Julianem Tuwimem
na podstawie wierszy Juliana Tuwima
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski, Tadeusz Płuciennik)
Opieka nad scenografią: Maria Kostrzewska
Wykonanie elementów scenografii: Janina Kamińska
Muzyka:znane utwory muzyki klasycznej (A. Vivaldi, G. Bizet, R. Schumann, P. Czajkowski, N. Rimsky-Korsakow)
Obsada: Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski//Maciej Piotrowski

Przedstawienie powstało w oparciu o poezję dla dzieci Juliana Tuwima. Jeden z najbardziej znanych wierszy „Lokomotywa” stał się motorem tej teatralnej podróży.

Głównymi bohaterami jest zabawna para – energiczna, trochę nerwowa żona i jej podporządkowany, nieco powolniejszy mąż. Małżonkowie wybierają się na wakacje i spóźniają się na pociąg. To wydarzenie pozwoli im wybrać się w zupełnie inną, trochę zwariowaną podróż w świat poezji.

Dzieci usłyszą znane wiersze Juliana Tuwima, a także wezmą udział w inscenizacji jednego z nich. Z pewnością dużo zabawy dostarczą widzom śmieszne dialogi – wieczne utarczki małżeństwa i problemy z jakimi borykają się pasażerowie pociągów.

Spektakl tworzy głównie gra aktorów, a także duża ilość rekwizytów jakimi się posługują. Dużym atutem jest wykorzystanie w przedstawieniu muzyki klasycznej, dobrze współgrającej z żywym charakterem sztuki.

Premiera - wrzesień 2013

Scena z przedstawienia "Dlaczego słonie mają trąby – opowieści afrykańskie"
Dlaczego słonie mają trąby – opowieści afrykańskie
wg R. Kiplinga
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski)
Scenografia: Maria Kostrzewska
Wykonanie lalek: Janina Kamińska
Teksty piosenek: Jan Tomasz Pieczątkowski
Konsultacja muzyczna: Tomasz Walczak
Obsada: Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski/Maciej Piotrowski

Przedstawienie zrealizowane zostało na podstawie opowiadań „Takie sobie bajeczki” R. Kiplinga (autora m.in. „Księgi dżungli”, laureata nagrody Nobla).

Są to trzy zabawne opowieści: o słoniątku, które było bardzo ciekawe; o wyjątkowo leniwym wielbłądzie i o niezbyt rozgarniętym i łatwowiernym wielorybie. Autor opowiada dzieciom, że zwierzęta kiedyś wyglądały zupełnie inaczej. Słonie nie miały trąb, wielbłądy garbów – a wieloryby zjadały nie tylko ryby. To właśnie te cechy sprawiły, że zwierzęta dziś wyglądają zupełnie inaczej. Poprzez zachowania zwierząt młody widz poznaje świat ludzi. Dowie się, że warto być ciekawym, że lenistwo nie popłaca, a głupota do niczego dobrego nie prowadzi.

W przedstawieniu usłyszymy zabawne piosenki w afrykańskich rytmach i zobaczymy kilkanaście dowcipnie skonstruowanych lalek w kolorach i wzorach typowych dla tej kultury.

Premiera - czerwiec 2013

Scena z przedstawienia "O rybaku i podwodnym królestwie"
O rybaku i podwodnym królestwie
wg legendy japońskiej „Urashima Taro”
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Krzysztof Ciesielski)
Scenografia: Maria Kostrzewska
Konsultacja muzyczna: Tomasz Walczak
Wykonanie lalek: Janina Kamińska
Obsada: Urszula Binkowska/Danuta Siempińska, Krzysztof Ciesielski i Tadeusz Płuciennik

Jest to historia młodego rybaka Urashima Taro, który ocalił żółwia - za co został nagrodzony wizytą w pałacu władcy mórz, smoka Ryujin, znajdującym się na dnie oceanu. Ta legenda jest jedną z najstarszych opowieści japońskich, której pierwowzór pojawia się w „Zbiorze dziesięciu tysięcy liści” z VIII w. Jej bohater Taro jest bardzo dobrym synem, który z miłości do matki rezygnuje z własnego szczęścia. W podwodnym królestwie zakochuje się w córce króla – księżniczce Otohime. Jednak po pewnym czasie stęskniony za matką wraca na dzień do domu. Czy ponownie znajdzie się w pałacu ze swoją ukochaną widzowie przekonają się w finale przedstawienia. Jest to opowieść o odwadze i przemijaniu, o ulotności każdej chwili i o niemożności powrotu do ludzi i miejsc z przeszłości.

W przedstawieniu młody widz ma okazję poznać kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni poprzez zwyczaje, muzykę (inspirowaną starymi kołysankami japońskimi), kostiumy i lalki. Z pewnością zapamięta niezwykłe aranżacje tworzone ze światła i barwnych tkanin.

Ponadto w przedstawieniu wezmą udział również młodzi widzowie, grając rolę bajecznie kolorowych ryb w pałacu króla–smoka.

Premiera - listopad 2012

Scena z przedstawienia "O wilku i 7 koźlątkach"
O wilku i 7 koźlątkach
wg Braci Grimm
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Krzysztof Ciesielski)
Scenografia: Maria Kostrzewska
Konsultacja muzyczna: Tomasz Walczak
Wykonanie lalek: Janina Kamińska
Obsada: Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski/Maciej Piotrowski

Któż nie zna baśni o 7 koźlątkach, które zostały same i mimo przestróg mamy wpuściły wilka do domu. To nie tylko opowieść o nieposłuszeństwie ale także o byciu ostrożnym w kontakcie z nieznajomym. Baśń niesie przede wszystkim jednak pocieszenie, że niezależnie od tego jak wielki będzie strach opiekun powróci by pomóc dziecku w nieszczęściu.

Przedstawienie dzięki zabawnym kostiumom i nieoczekiwanym przeobrażeniom aktorów ukazuje, jak łatwo można dać się nabrać innym ludziom, którzy często udają kogoś innego. W rozśpiewanym spektaklu nie tylko zobaczymy postaci z baśni (zabawne lalki na sprężynach), ale także poznamy braci Grimm i klimat epoki w jakiej tworzyli.

Premiera - marzec 2012

Scena z przedstawienia "Wesoła Nowina"
Wesoła Nowina
Jasełka
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Krzysztof Ciesielski)
Scenografia: Maria Kostrzewska
Konsultacja muzyczna: Tomasz Walczak
Wykonanie lalek: Janina Kamińska
Data premiery: 28 listopada 2010
Obsada: Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski/Maciej Piotrowski

Przedstawienie pełne urokliwej prostoty przenosi widza w atmosferę niezwykłych Świąt Bożego Narodzenia, przepojonych rodzinnym ciepłem, miłością i prawdziwym wzruszeniem. Młody widz ma okazję poznać tajemnicę Bożego Narodzenia, zrozumieć charakter Wigilijnej Nocy - wzajemnego wybaczania. W przedstawieniu są i pastuszkowie, i Herod, Anioły i Diabeł, a także Święta Rodzina, do której przybywają niezwykli, baśniowi goście. W spektaklu usłyszymy większość najbardziej znanych kolęd, a widzowie będą mogli je zaśpiewać razem z aktorami.

Premiera - 28 listopada 2010 g. 17:00

Scena z przedstawienia "Brzydkie Kaczątko"
Brzydkie Kaczątko
wg H. Ch. Andersena
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Krzysztof Ciesielski, Włodzimierz Twardowski)
Scenografia: Maria Kostrzewska
Konsultacja muzyczna: Tomasz Walczak
Wykonanie lalek: Janina Kamińska
Data premiery: 18 czerwca 2010
Obsada: Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski/Maciej Piotrowski

Jest to historia łabędziego pisklęcia, które wykluło się w kaczym gnieździe. Ze względu na swój odmienny wygląd i brzydotę zostało wyrzucone z własnego podwórka, gdzie inne kaczki i kury wyśmiewały się z niego i dokuczały mu. W końcu Brzydkie Kaczątko uciekło i trafiało w różne miejsca, nigdzie jednak nie znalazło akceptacji, aż do momentu gdy wyrosło na pięknego łabędzia.

Baśń o Brzydkim Kaczątku jest opowieścią o nietolerancji, o odrzuceniu przez grupę, która nie akceptuje odmienności. Jest to także historia o szukaniu własnej, prawdziwej natury. Baśń pokazuje, że każdy może odkryć swoje piękno tylko trzeba być odważnym i umieć podejmować decyzje. Przedstawienie jest baśnią muzyczną, pełną zabawnych piosenek, komicznych postaci i niezwykle kolorowych lalek.

Spektakl współfinansowany przez Wydział Kultury UMŁ.

Scena z przedstawienia "Alibaba i 40 rozbójników"
Alibaba i 40 rozbójników
wg "Baśni tysiąca i jednej nocy"
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Krzysztof Ciesielski, Włodzimierz Twardowski)
Scenografia: Maria Kostrzewska
Opracowanie muzyczne: Tomasz Walczak
Obsada: Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski
Wykonanie lalek: Janina Kamińska
Data premiery: 17 stycznia 2010

To jedna z najsłynniejszych baśni, pochodząca ze zbioru "Tysiąca i jednej nocy". To opowieść o szlachetnym Ali Babie i jego chciwym bracie, o rozbójnikach i skarbach w Sezamie. Ali Baba żyje pięknie - kocha ludzi, jest pogodny, zadowolony z życia, cieszy się tym co przynosi świat. W jednej chwili z biedaka staje się bogaczem, ale nie ma to dla niego większego znaczenia. Dla Ali Baby prawdziwe bogactwo to być dobrym człowiekiem.

Spektakl, dzięki muzyce i niezwykłej scenografii (dywanowe aranżacje, kostiumy, lalki żyworękie) przenosi widza w świat magicznej Persji z jej arabskimi mądrościami i prawdami, bliskimi również nam wszystkim.

Scena z przedstawienia "Czerwony Kapturek"
Czerwony Kapturek
wg Braci Grimm
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Krzysztof Ciesielski, Włodzimierz Twardowski)
Scenografia: Maria Kostrzewska
Obsada: Urszula Binkowska, Włodzimierz Twardowski
Wykonanie lalek: Janina Kamińska
Data premiery: 5 czerwca 2009

Jest to spektakl o najbardziej znanej baśniowej bohaterce, która drogo zapłaciła za lekcję samodzielności. Nie posłuchała przestróg mamy - zboczyła z drogi i rozmawiała z nieznajomym. Czerwonego Kapturka zachwycił nie tylko las, ale także jego mieszkańcy. Wilk, w przedstawieniu, jest bowiem niepozbawionym uroku artystą, w którym jednak odzywa się jego prawdziwa natura.

Spektakl przenosi widzów w klimat lat 20-tych, wypełnionych zabawą, charlestonem i kawiarnianą cyganerią. Technika zastosowana w spektaklu to marionetki sycylijskie i maski. Widzowie również wezmą udział w przedstawieniu - zagrają "drogę" Czerwonego Kapturka do babci. Całość dopełniają zabawne piosenki i gra na gitarze "na żywo".

Spektakl współfinansowany przez Wydział Kultury UMŁ

Scena z przedstawienia "Śpiąca królewna"
Śpiąca królewna
wg Charlesa Perraulta
Reżyseria: zbiorowa (Urszula Binkowska, Krzysztof Ciesielski, Włodzimierz Twardowski)
Scenografia: Maria Kostrzewska
Obsada: Krzysztof Ciesielski, Włodzimierz Twardowski lub Łukasz Bzura
Wykonanie lalek i masek: Janina Kamińska
Data premiery: 6 grudnia 2008

To klasyczna baśń o miłości, walce z przeciwnościami, o odwiecznym marzeniu o królewiczu.

Przedstawienie, dzięki dowcipnej scenografii (lalki - mupety i nietypowe maski) nie tylko wzrusza, ale także świetnie bawi. Dużo dobrego humoru wprowadza zaadaptowany tekst - nadopiekuńczy i zakochani po uszy rodzice robią, co mogą, aby zapewnić swojemu wyidealizowanemu dziecku jak najlepsze życie.

Ciekawym rozwiązaniem inscenizacyjnym jest udział widzów w spektaklu, którzy sami mogą wcielić się w role dobrych wróżek czy dworzan.

Spektakl współfinansowany przez Związek Artystów Scen Polskich.

Scena z przedstawienia "Latający Kufer"
Latający Kufer
wg Hansa Christiana Andersena
Reżyseria:zbiorowa (Urszula Binkowska, Krzysztof Ciesielski, Włodzimierz Twardowski)
Scenografia:Maria Kostrzewska
Obsada: Krzysztof Ciesielski, Włodzimierz Twardowski lub Łukasz Bzura
Wykonanie lalek:Janina Kamińska
Data premiery: 19 czerwca 2008

To pełna humoru i fantazji baśń, której bohaterem jest syn kupca, obdarzony niezwykłą wyobraźnią i bogatym temperamentem. Dzięki temu opowiadana historia posiada wiele zaskakujących zdarzeń i zabawnych sytuacji.

Dorosły widz w baśniowych postaciach (jak np. Zapałki, Żeliwny Garnek, Gliniana Miska, Kosz na Zakupy) znajdzie całą gamę ludzkich przywar i ułomności (głupotę, pretensjonalność, wygodnictwo czy próżność). Baśń w lekki i zabawny sposób ukazuje kruchość naszego życia, a autor niczym twórca uśmiecha się przyjaźnie do wszystkich postaci, "święcie przekonanych o swej wysokiej pozycji i o tym co potrafią".

To kameralne przedstawienie jest z pewnością popisem gry aktorskiej i animacyjnej jednego wykonawcy (kilkanaście lalkowych postaci). Technika lalkowa zastosowana w spektaklu to kukły i teatr przedmiotu.

Przedstawienie współfinansowane przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

"Ten minispektakl to fantastyczny powrót do bajarza, podróżnego gawędziarza, który dzięki swojemu talentowi i opowiadanym bajkom wyczarował przed oczami oglądającego i zarazem w jego wyobraźni wspaniałe, bajkowe światy." (Dariusz Pawłowski, Dziennik Łódzki)